Test Anker Soundcore 2 Frekvenční rozsah

Výrobce reproduktorů Anker nabízí svou vlajkovou loď, reproduktor Anker Soundcore 2, také na našem českém trhu. Protože jsme slyšeli na reproduktor kladné ohlasy ohledně jeho kvality přehrávání, rozhodli jsme se podívat na reproduktor z trochu bližší perspektivy a otestovat jeho schopnost přehrávání v extrémnějších podmínkách. Tedy jsme u reproduktoru provedli test přehrávání nízkých frekvencí a následně na to i test vysokých frekvencí. 

Testování reproduktoru - nízké frekvence

Výrobce udává, že bluetooth reproduktor Anker Soundcore 2 je oficiálně schopen přehrát 75 Hz - 20 000 Hz. V první části testu jsme testovali, jak zvládne reproduktor přehrávat zvuk o nízkých frekvencích. Pro testování jsme použili směrový mikrofon, který jsme umístili před reproduktor do vzdálenosti 12 cm a reproduktor směrem k mikrofonu nasměřovali. 

Mikrofon, kterým jsme bluetooth reproduktor testovali, má frekvenční rozsah od 20 Hz do 18 000 Hz, tedy při testování spodní hranice slyšitelnosti by neměl být problém zvuky z reproduktoru na mikrofon zachytit. Spolehlivě tuto hranici pokryje. Vzhledem k tomu, že lidský sluch se pohybuje v pásmu od 16 Hz do 20 000 Hz, měli bychom být schopni při testu repráčku dobře rozeznat, kdy reproduktor zvuk o nízkých frekvencích přehraje a kdy nikoliv. 

Hlasitost jsme při testu nastavili na úroveň 50 %. Testovali jsme pásmo frekvenčního rozsahu 20 - 200 Hz. 

 

Prohlédnout produkt

Výsledek testu:

Když jsme z reproduktoru pustili postupně stoupající tón o frekvenci od 20 do 200 Hz, zjistili jsme, že mikrofon zachytil z reproduktoru nejnižší tón o frekvenci okolo 45 Hz. Na to, že výrobce uvádí, že reproduktor přehraje frekvence až od 75 Hz a výš, tak je to skvělý výsledek. Reproduktor Anker Soundcore 2 rozeznal a přehrál frekvenci o 30 Hz nižší, než jsme předpokládali. Závěrem, pokud byste si snad pouštěli v extrémních případech hudbu o nízko položených frekvencích nebo při nějakém experimentu chtěli využít tento bluetooth reproduktor pro přehrávání nízkých frekvencí, může být tento reproduktor zajímavá volba. 

Testování reproduktoru - vysoké frekvence:

V druhé části testu jsme situaci otočili a rozhodli se pro otestování reproduktoru při přehrávání vysokých frekvencí. Postupovali jsme tak, že jsme přes reproduktor přehrávali tentokrát tón od 22 000 Hz do 8 000 Hz a opět zachycovali jeho zvuk na mikrofon s týmtéž fekvenčním rozsahem od 20 Hz do 18 000 Hz. Ostatní parametry jsme ponechali stejné jako při prvním testu u nízkých frekvencí.

Prohlédnout produkt

Výsledek testu: 

Je těžší v tomto případě výsledek samotného testu bluetooth reproduktoru vyhodnotit. Nejde zde pouze o citlivost reproduktoru jako takového, ale jde také o citlivost lidského ucha na vysoké frekvence jako takového. Když vám bude více jak 50 let a budete test poslouchat, pravděpodobně uslyšíte tón až ve chvíli, kdy bude hrát pod 12 000 Hz. Což je samozřejmě dáno tím, jak se citlivost lidského ucha na fekvenční kmitání s věkem snižuje. Nicméně my jsme pozorovali, že reproduktor byl na mikrofon zachycen při výšce těsně pod 14 000 Hz. Tedy prokázat to, zda je reproduktor schopen skutečně přehrát vysoké frekvence až okolo 20 000 Hz, se nám nepodařilo. Výsledek druhé části testu není žádná katastrofa, jen poukazuje na možné limity přehrávání a jak dosahuje na to, co výrobce u bluetooth reproduktoru opravdu slibuje.